Redový tanec

Redový tanec

Redový tanec sa zvyčajne tancuje o polnoci a symbolizuje premenu nevesty na ženu.
Podľa niektorých zvykov sa neveste najprv snime parta z hlavy /závoj/ - to si vezmú na starosť slobodní chlapi,  ktorí jej ju chcú zobrať. Dávajú jej otázky, či môžu a ona až na tretí krát odpovie kladne. Potom neveste na hlavu dá krstná mama nevesty alebo ženícha šatku alebo čepiec (podľa starých zvykov slobodne devy nosili vlasy rozpustené a vydaté pod šatkou). Zatiaľ čo sa nevesta ide prezliecť do kroja alebo cervenych siat, chlapi zatiaľ predávaju partu ženíchovi a on za ňu tradične zaplatí fľaškami pálenky. Nevestin závoj symbolizuje, že si ženích kúpi nevestin vienok – jej nevinnosť.

 
Prezlečená nevesta prichádza,  začne sa tancovať redový tanec so všetkými prítomnými, ktorí tancujú buď po jednom alebo aj po dvoch  až štyroch celé rodinky. Každý z prítomných za tanec s čerstvou PANI musí zaplatiť.

Po tanci dostane niečo na posilnenie - pohárik a koláčik alebo kúsok torty. Krstná mama alebo žena ktorá začepčovala drží v ruke košík alebo misu, do ktorej hostia kladú peniaze. Po tanci hostia tancujú v kruhu do rytmu okolo nevesty.
Ako posledný tancuje s nevestou ženích,  zvykne ju vziať na ruky a snaží sa mať ju len pre seba. Hostia sa držia za ruky , tvária sa, že ju nechcú dať a slobodní mládenci sa snažia ešte niečo z oblečenia /obyčajne topánky/ ukradnúť neveste, aby ich mohli potom ženíchovi  za fľašku.

 Len čo sa mladomanželom podarí utiecť, krstná mama im donesie zozbierané financie a vysype ic neveste do zástery – sú to ich prvé spoločné peniaze v manželstve.

Mladomanželia sa potom idú prezliecť – je to symbolika, že sa z nich stal muž a žena.

Máte otázky?
Neváhajte a kontaktujte nás kedykoľvek. Radi preberieme vaše predstavy a ponúkneme vám ten najlepší servis.
Kontaktný formulár


PRE VÁS STAROSŤ - PRE NÁS RADOSŤ

Máme vynikajúcich, kreatívnych a spoľahlivých spolupracovníkov a obchodných partnerov. Vieme pre vás ako firma vybaviť zaujímavé ceny a podmienky. Záleží nám na každom našom zákazníkovi, aj na tom, ktorý sa ku nám príde len poradiť. Chceme robiť našu prácu pre vás všetkých a našou veľkou odmenou je Vaša radosť.

PONÚKAME KOMPLETNÝ SVADOBNÝ A EVENTOVÝ SERVIS

Predsvadobné konzultácie, čiastocný svadobný servis, svadba na kľúč, darčekové poukážky, svadobný koordinátor, svadobná výzdoba, baby shower, firemné večierky, narodeninové party, rozlúčka so slobodou, zásnubné party, kvetinová výzdoba, prenájom návlekov, prenájom mašlí, balóny, prenajom Chiavari svadobných stoličiek...